ÖVRIGT / Speglar / Spegel 4226231
*
nr 422 6231
Spegel
1800-tal, omarbetad, prov Rosendahls Slott Norge, höjd: 103
Utrop:
2.500 kr
Såld:
2.700 kr
Sista tid för bud online:
måndag 7 augusti 2006
kl 16:00:00
- Budhistorik
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: omarbetad spegel speglar
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:15
-
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:53
*
Spegel
nr 422 6231
Spegel
1800-tal, omarbetad, prov Rosendahls Slott Norge, höjd: 103
Utrop: | 2.500 kr |
---|---|
Såld: | 2.700 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 7 augusti 2006 |
- Budhistorik
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: omarbetad spegel speglar
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:15 -
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:53